Sıkça Sorulan Sorular
Siparişimi almaktan vazgeçtim ne yapmalıyım?

Siparişiniz kargoya verilmeden müşteri hizmetlerimize ulaşarak ya da arayarak iptal edebilirsiniz.

Kapıda ödemeli siparişiniz kargoya verildi ise kargo ve tahsilat bedeli peşinen ödendiğinden sipariş iptal edilemez.

Sipariş teslim alınmadığında kargoya ödenen bedeller sipariş veren kişiden tahsil edilir. Kapıda ödemeli siparişlerde siparişi veren kişi kargosunu teslim almadığında bu durumdan mesul olmayacağını düşünerek siparişini teslim almamakta ancak aşağıdaki sorunlar oluşmakta; 

Mesafeli Ön satış Sözleşmesi 5.MADDE (h) bendinde 

Kapıda ödeme imkanını kötüye kullanma, sahte sipariş verme, hiç bir sebep belirtmeksizin keyfiyen teslim alınmayan siparişler, tedarikçi, kargo, ve paketleme görevlisini gereksiz kullanma ve işgücünü yavaşlatma sebebleriyle; kargo masrafları, işletme masraflarının tamamının yasal yollarla tazmini için bolmarka.com hukuki işlem başlatılır. Alıcı kapıda ödemeli olarak satın aldığı ve teslim almayarak şirketi zarara uğrattığı her malın ve kargo dahil fatura tutarının en az kırk (40) en fazla doksan (90) katı kadar tazminat bedelini bolmarka.com sitesi sahiplerine peşinen ödemeyi resmen beyan eder.

Garanti Şartları

Satın almış olduğunuz ürün ayıplı çıkması durumunda bire bir değişim hakkınız mevcuttur. 0850 808 73 50 - 0534 932 98 98 numarası üzerinden iade edeceğiniz ürünün bilgisini bizimle paylaşmanız gerekmektedir. 

Ürün iadesini nasıl yapabilirim?

KONTROLLÜ TESLİM : Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Teslimattan sonra doğan sorunlardan kaynaklı iade etmek istemeniz durumunda Hesap işlemlerinizden Sipariş Sorun Bildir / Takip bölümüne bilgilerin ulaştırınız, Garanti, İade ve Geri Ödeme bölümüne göz atmayı unutmayınız.

Size nasıl ulaşabilirim?

Bize aşağıda sunmuş olduğumuz tüm iletişim seçenekleri ile ulaşabilirsiniz, WhatsApp Destek hattından 7/24 saat, çağrı merkezinden mesai saatleri içerisinde ulaşabilirsiniz,

WhatsApp Destek Hattı

0534 932 98 98

Çağrı Merkezi Destek Hattı

0850 808 73 50

Mail Adresimiz

bilgi@bolmarka.com

Müşteri Hizmetleri İletişim Formu

İletişim İçin Tıklayın

Powered by iMagaza ETicaret